Teel tiitlivõistlustele | Maari Randväli suvi: JEM, täiskasvanute MM ja uus algus Inglismaal

Sel kalendriaastal on täiskasvanute rahvusrekordeid uuendanud kolm ujujat – juba kogenud tiitlivõistluste külastajad Eneli Jefimova ja Ralf Tribuntsov, ning vaid 16-aastane Maari Randväli. Poole aastaga on ta ujunud lisaks täiskasvanute 50 meetri seliliujumise Eesti rekordile ka mitu noorte ja juunioride tippmarki.

See suvi tuleb Maari jaoks äärmiselt tihe: juba homme sõidab ta Slovakkiasse juunioride Euroopa meistrivõistlustele, juuli lõpus ootab neiut ees täiskasvanute tiitlivõistluste debüüt Singapuris maailmameistrivõistlustel, ja augustis pakib äsja põhikooli lõpetanud Randväli oma kohvrid kokku, et alustada õpinguid ja treeninguid Inglismaal Mount Kelly koolis.

Kui veel eelmise aasta lõpus leidis Randväli nime rekordiraamatus eelkõige liblik- ja vabaujumise distantside kõrvalt, siis sel aastal on ta oma valdusesse võtnud ka seliliujumise.

“Selili on täiesti selle hooaja fenomen. Varem polnud see isegi kõrvalala, aga nüüd ujun trennis kõiki põhiharjutusi selili,”  kirjeldab Kaja Aljandi  hoolealune ala, milles sündis tema esimene täiskasvanute rahvusrekord.

Poole aasta jooksul on ta parandanud Eesti noorte rekordeid 50, 100 ja 200 meetri seliliujumises ning 50 meetri selili aeg 29,00 on ühtlasi ka juunioride ja täiskasvanute tippmark.

“Fookus treeningutel on küll seliliujumisel, aga üritame hoida heas seisus ka vaba- ja liblikujumist,” räägib Maari, kellel on juunioride EM-il plaanis startida kõigil kolmel seliliujumise distantsil ja 100 meetri vabaujumises. 

Juunioride EM toimub samas kompleksis, kus hiljuti lõppenud kuni 23-aastaste EM. Võistlus peetakse välibasseinis. 

Randväli tõdeb, et just seliliujumises lisab väliujula lisapinget. “Aprillis sain Türgis laagris välibasseinis ujuda ja ausalt öeldes oli ilma laeta sirgelt selili ujuda minu jaoks raske. Ujusin vastu rada,” räägib Audentese Spordiklubi ridades treeniv ujuja.

Hoolimata sellest loodab Randväli võistlusel kõrgete kohtade eest heidelda. “Ma loodan, et saan oma parimad esitused teha ikkagi JEM-il. Minu praeguste aegade põhjal võiks pääseda eelujumistest õhtustesse osadesse. Olen õhtuti ujudes alati teravam ja arvan, et suudan siis kiiremini ujuda,” juurdleb eelmisel aastal juunioride EM-i poolfinaalis ujunud sportlane.

Välibassein viis sportlase treeneriga otsuseni osaleda Singapuris täiskasvanute MM-il. “Hooaja jooksul on suur töö ära tehtud ja me ei tahtnud, et tulemused jääksid välibasseini eripärade taha. Seetõttu tahtsime Kajaga leida veel võimaluse startideks. Valisime täiskasvanute MM-i, sest juunioride MM on alles augusti keskpaigas ja suve lõpuni üksinda treenimine poleks olnud lihtne,” selgitab neiu. Singapuris saab Randvälist Eesti koondise pesamuna. “See on äge, aga hirmus samal ajal.”

Põhikooli lõpp ja uus algus Inglismaal

Eesti meistrivõistluste esimese päeva pidi Maari Randväli tänavu vahele jätma, sest samal ajal lõpetas ta põhikooli Gustav Adolfi gümnaasiumis.

“Mul olid kõik hinded aasta jooksul korras ja kooli lõpu pärast ei olnud põhjust stressata. Eksamid läksid ka hästi,” vaatab Randväli tagasi kevadisele koolilõpu perioodile.

Ometi ootab teda sügisest uus teekond. “Ma lähen ikkagi Inglismaale. Juba märtsis kinnitasin Mount Kelly koolile, et lähen sinna õppima. Mulle pakuti väga head stipendiumi,” räägib Maari elevusega. 

“Eks ta ole kurb Eestist ja Gustav Adolfist ära minna. Siin on kõik mu lähedased ja sõbrad. Hakkan neid kindlasti igatsema,” jutustab Maari eesootavast elumuutusest. Mais 16-aastaseks saanud Randväli ei pelga üksinda uude riiki kolimist – ta pigem ootab iseseisvat elu.

Mount Kelly kool asub Plymouthi linna lähedal – samas kandis, kus on õppinud ja treeninud Kregor Zirk ning praegu elab õppursportlase elu samuti juunioride EM-il startiv Aleksei Denissov

Inglismaal ootab Randvälit kaheaastane õppeperiood, erinevalt Eesti tavapärasest kolmeaastasest gümnaasiumiastmest. “Ma arvan, et saan hakkama – olen õppimisega alati järje peal olnud,” on Maari kindel.

Mount Kelly tingimused on noorele sportlasele muljet avaldanud. “Neil on uhke 50 meetri bassein, jõusaalid, tugev treeninggrupp ja päevakava, mis toetab sporti. Seal pööratakse palju tähelepanu individuaalsele lähenemisele ja sportlase vajadustele. Olen teinud videokõnesid peatreeneriga ja kohtunud ka abitreeneritega – kõik olid väga toredad.”

Treeninggrupis on umbes 30 ujujat ning lisaks briti sportlastele ka rahvusvahelisi noori. “Juba üks tüdruk Poolast kirjutas mulle ja soovis sügisel minuga tuba jagada,” muigab Maari.

Idee minna välismaale õppima ja treenima tuli mullusel suvel Maari emalt. “Enne eelmise aasta juunioride EM-i treenisin terve suve üksinda ja see oli vaimselt raske. Ema hakkas uurima paremate treeningtingimuste võimalusi, kuidas saaks pärast põhikooli lõpetamist välismaale õppima ja sporti tegema minna. Inglismaa tundus parim variant,” meenutab ta.

Temperament ja sihikindlus

Uut keskkonda ja suuri muutusi Maari ei karda, sest tema loomuses on alati olnud eesmärkide poole püüelda ja end proovile panna. Sama suhtumine saadab teda ka võisteldes ja treenides. Ta peab end nõudlikuks ja temperamentseks sportlaseks, kellele lähevad korda nii õnnestumised kui ka ebaõnnestumised. “Mul on alati kõrged eesmärgid seatud ja kui need vahepeal ei täitu, siis võin oma emotsioonidega treenerile ikka paras peavalu olla,“ tunnistab Randväli.

Samas usub ta, et just see hoiak on viinud teda edasi. “Sportlasena ei saa olla ükskõikne. Peab olema sees see põikpäisus ja tahtmine võita – ilma selleta pole võimalik areneda.“