20-aastane Mariangela Boitšuk oli erinevalt paljudest eakaaslastest veel 8 kuud tagasi veendunud, et Ameerika ei ole tema tee. Ent saatuse keerdkäiguna on ta nüüdseks juba kaks kuud treeninud ja õppinud Arkansase ülikoolis, kuhu jääb ligi neljaks ja pooleks aastaks. Mariangela ütleb, et Ameerikasse läks ta ikkagi kiirete aegade nimel. Õppimine on vahend saamaks heaks ujujaks ja horisondil paistab olümpiamängude unistus.
„Tahtsin tulla Ameerikasse ujumise pärast, see on minu eesmärk. Kuna ma ei ole veel sel tasemel, et ainult ujuda, siis käin ka koolis. Muidugi on haridus tähtis, aga minu kõige suurem eesmärk on jõuda kas 2028. aasta olümpiamängudele Los Angeleses või sellest järgmisele. See on mu suurim eesmärk,” sõnab Mariangela Boitšuk.
Veel eelmise aasta suve alguses oli ta üsna kindel, et Ameerikasse ta ei lähe. Ent treener ja ema istutasid pähe mõtte, mis hakkas ilmet võtma juba suve lõpuks.
„Ma päriselt arvasin veel eelmisel suvel, et see on üks asi, mida ma ei taha. Aga nii treener kui ema ütlesid, et ma ikkagi võiks proovida ja ma ei pruugi saada Eestis nii hästi arenda kui välismaal. Alustasin ülikooli otsingutega augustis ja sisuliselt läks mul 2,5 kuud, et alates protsessi algusest öelda Arkansasele jah-sõna. Ma tean, et ma olen väga erandlik, aga mul käis see protsess väga kiiresti,” räägib Mariangela oma ebatavalisest teekonnast Ameerikasse.
Nagu ujujatele kombeks, tegi ka Mariangela endale kontaktide loomiseks SwimCloud’i konto. Ent kui sageli tuleb ujujatel kirjutada sadu e-maile, siis Mariangelal läks kõik oluliselt libedamalt.
„Panin seal lihtsalt mõned koolid lemmikute hulka ja ma ei kirjutanud ise mitte ühtegi kooli. Nad kõik kirjutasid ise mulle. Seejärel hakkasin välja sorteerima, mis koolidega rääkida ja millistega mitte. Mu üks kriteerium oli ka see, et tahtsin pisut soojemasse kohta tulla, kus poleks väga külm ega lund. Lõpuks jäi mul sõelale kolm kooli ja valisin Arkansase, sest see tundus mulle kõige õigem koht. Aga kõik kolm kooli väga tahtsid mind ja ka teadsid, et on veel koole, kuhu ma võin minna. See oli väga hea tunne, kui sa tead, et sind kuhugi oodatakse. Ega mulle ei ole siiani päris kohale see jõudnud, et õpin Ameerikas ja iga päev suhtlen ainult inglise keeles.”
Oma erialaks valis Mariangela ülikoolis rekreatsiooni ja spordikorralduse. Tänaseks päevaks on ta ära harjunud ka uue elukorraldusega, kus kõik keerleb inglise keele ümber. „Inglisekeelne õpe võttis ikka natuke aega harjumiseks. Just see, et ma tegelikult teeks ka endale selgeks, millest tunnis jutt käib. See võib tunduda hästi lihtne, aga on alguses tegelikult ikka harjumatu.”
Kokku on Arkansase ülikooli naistetiimis koos vettehüppajatega 26 sportlast. Seejuures pole Arkanses segavõistkonda ja nii käiakse ka treenimas ainult naistele mõeldud jõusaalis.
„Mul on olnud siin väga äge. Uued inimesed, uus seltskond. Ma saabusin tegelikult Ameerikasse üsna 0-vormi pealt, aga keegi ka ei eeldanud, et ma hakkan kohe tulemusi tegema. SEC Championship’il ujusin tegelikult kaks isiklikku nii 50 jardi vabalt distantsil kui ka 100 jardi liblikas. Otseloomulikult on mul pikk tee veel minna, aga olen algusega rahul, sest ma olen veel nii vähe siin treeninud ja olnud. Tean, et aasta pärast samal ajal olen ma juba palju kõrgemal tasemel.”
Suvel näeb Mariangelat võistlemas ka Euroopas. Kool lõpeb USA-s 9. mail ja seejärel on uueks eesmärgiks head tulemused U23 Euroopa Meistrivõistlused. „Üritan nii kähku tulla Eestisse kui võimalik, et saaksin võimalikult kaua treenida meetribasseinis. Kindel plaan on ujuda hästi U23 EM-il,” ütleb Mariangela.