Taliujumine,…kas igaühele? Usutlus Kairi Ustaviga

Taliujumine on viimaste aastate suur trend. Kes leotab end karges vees tervise hoidmise eesmärgil, kes otsib adrenaliinilaksu taliujumise võistlustelt. Eestlased on sellel spordialal olnud vägagi edukad ning üha enam pöörduvad ka praegused või endised (tipp)ujujad taliujumise usku.

Uurisime ühelt suurelt spordientusiastilt, Kairi Ustavilt, mis teda taliujumise juures paelub ja kas see võiks igaühele sobida. Kui oled juba taliujumist nuusutanud, siis järgmine võimalus end proovile panna on IceSwim festivalil 1.-2. detsembril.

Kui kaua oled taliujumisega tegelenud? Mis ajendas sind sellega tegelema?

Kõik sai alguse 2017. aastal triatloni hooaja lõpupeol. Loosiauhinnaks oli tiimiosalus (4×25 m) EMV taliujumises, mis toimusid juba 2 nädala pärast. Kuna tiimis pidi olema vähemalt üks naine, tegi fortuuna soosik Margus Püvi mulle ettepaneku osalemiseks. Peohoos tundus mõte hea ja vastasin jaatavalt. Järgmisel päeval jäises vees võidu kahlata enam nii ahvatlev ei tundunud. Neljast tiimiliikmest kolm ei olnud varem talisuplusega tegelenud. Ei tea, kas tegu oli algaja õnne või triatloniga tegeledes saadud ujumisoskusega, aga igal juhul tulime me tiimide arvestuses Eesti meistriks! Eduelamus oli nii võimas, et mõne kuu pärast osalesin juba MM-l taliujumises.

Kuidas harjutad end külmaga? Millised on sinu lemmikharjutused külmataluvuse tõstmiseks?

Ma olen põhjamaine naine ja eelistan alati külma soojale. Ise naeran, et olen projektipõhine taliujuja. Kui kuskil on võistlus tulemas või mõni muu tore üritus, siis olen kohal! Regulaarselt ma külmas vees ei käi. Kui mõni sõber kutsub endaga kaasa või tekib lõuna ajal vaba pooltunnike, siis hüppan ikka vette. Mulle meeldib end proovile panna ja piire nihutada, et mõista suhet oma füüsilise kehaga.

Jaga palun nõuanded külma vee šoki vältimiseks? Millised on sinu soovitused algajatele taliujujatele?

Kindlasti soovitan esimesel korral minna vette koos kogenud taliujujaga ja keskenduda hingamisele. Alguses on kõige raksem hingamist paika saada ja jäises vees rahulikuks jääda. Neopreensokkidest ja -kinnastest võib ka abi olla, sest esimesena hakkavad külmetama just need kehaosad. Esialgu võiks alustada vette kastmisest ja järk-järgult pikendada vees oldud aega. Kui juba pea vee all ujuda, siis soovitan 2 ujumismütsi pähe panna.

Kuidas taliujumine mõjutab sinu füüsilist tervist? Oled sa kunagi taliujumisega end ära külmetanud ja seetõttu haigeks jäänud?

Ei taha ära sõnuda, aga raudnaisele kohaselt on mul raudne tervis. Ei ole veel koroona mind kätte saanud ega ujudes haigeks jäänud. Oluline on veest välja tulles end kuivaks hõõruda ja riidesse panna. Kui aga edevus võitu saab ja jääda märjana külma tuule kätte pilte klõpsima, võib end ära külmetada küll.

Kas oled kunagi kogenud alajahtumist? Kuidas sellega toime tulla?

Ei ole.

Mis on sinu suurim saavutus taliujumises? Mis on sinu lemmik taliujumise distants?

Eelmisel aastal sain IWSA maailmakarika avaetapil N45-49 klassis 100m ja 50 m vabalt kuldmedalid ja 50 m rinnuli distantsil hõbeda. EMV-l olen hõbemedaleid noppinud 50 m ja 100 m vabalt.

Millised on taliujumise suurimad väljakutsed?

Mul ei ole suuri sihte, tegelen taliujumisega, sest see pakub mulle naudingut ja annab eluenergiat. Kui 2018. aastal esmakordselt täispikal Ironmanil osalesin, mõõdeti veetemperatuuriks napilt 16 kraadi. 3,8 km ujumisdistantsil oli mul selge eelis, sest minu jaoks oli vesi soe. Mitmed sportlased kangestusid ära ja sattusid külmas vees paanikasse.

Kui oluline osa on toitumisel taliujumise ettevalmistuses?

Kuna ma töötan paastukeskuses BioSpa, siis pööran toitumisele väga suurt tähelepanu. Minu päevane kaloraaž on 1600 kcal. Trennipäevadel saan endale rohkem suupoolist lubada. Oluline on tasakaalustatud toitumine nii enne võistlust kui ka võistlusjärgsel taastumisel. Igapäevaselt jälgin toitainete valgusisaldust ja enne võistlusi söön süsivesikuterikkaid toite. Vastavalt aastaajale tarbin toidulisandeid ning probiootikume.

Kui võrdled võistlemist basseinis ja külmas vees, siis too välja mõned sarnasused ja mõned erinevused.

Kui on võistlussituatsioon, siis mul on adrenaliin nii laes, et ma ei tunne külma. Võistlustel ei ole suurt vahet, kas ujun soojas basseinis või külmas merevees.

Taliujumises olen ma edukam kui sisebasseinis, kuna ma ei oska saltopööret teha ega pukilt hüpata. Taliujumises on saltopööre ja pea ees vette hüppamine keelatud, loeb ainult ujumisoskus. Tõsiseltvõetavaid konkurente on taliujumises vähem, sest enamus harrastavad seda ala enda karastamise ja hea enesetunde eesmärgil.

Kuidas taliujumine on mõjutanud sinu enesehinnangut ja enesekindlust?

Valuga eksperimenteerides olen õppinud oma aju petma. Kui seisan mõnikord talvel tuisu käes ja tunnen, et mul on külm, sisendan endale, et ma olen ju taliujuja ja külm lähebki üle. Lugesin hiljuti Leigh Cowart`i raamatut „Magus valu“. Valuga eksperimenteerijad nimetavad peamiseks põhjuseks valu talumisega seonduvaid katsumusi, soovides tunda, nagu nad oleksid midagi saavutanud. Katsumuse üleelamine võib tekitada uhkusetunnet isegi siis, kui katsumus on endale ise põhjustatud. Valu on viis vabaneda energiast, mis tundub kehas kinni olevat, viis, kuidas nautida ajus tekkivate kemikaalide mõju. Valu tekitab hea enesetunde. Tõenäoliselt on see minu ego soov tunda läbi valu õnnelikkuse tunnet ja upitada enesehinnangut.

Kas igaühest võib saada taliujuja?

Talisupleja kindlasti, edasine sõltub juba ujumisoskusest.

Milline oleks sinu motivatsioonikõne neile, kes kaaluvad taliujumisega alustamist?

Mulle meeldib taliujumine, sest see on ekstreemne ning trennijärgse mõnusa enesetunde saab kätte vaid mõne minutiga. Triatlonitreeningud on teatavasti väga pikad ja aeganõudvad. Külmas vees olen minut-paar, aga tunne on pärast sama hea, kui tunnise ujumistreeningu või 3-tunnise rattasõidu järel. Külmast tingitud ebameeldivus ja valu on väärt sellele järgnevat eufoorilist tunnet.

Kas näed taliujumist tulevikus ka olümpiamängude kavas?

Mulle just meeldib taliujumisvõistluste fiiling, sest sinna tulevad kokku sulelised ja karvased. Seltskond on tõeliselt kirju ja meeleolukas. Võistlusel tutvun uute inimestega maailma eri paigust, kellega sotsiaalmeedias suhtlema jääme. Taliujumine võiks jääda elamusvõistluseks, kus oluline on eneseületus, mitte sekundid ja sajandikud. Ma kardan, et kui liiga spordiks kätte läheb, jääb lõbu vähemaks.

Millistel taliujumise võistlustel näeme Sind käesoleval talvehooajal?

Väga ootan IceSwim Festivali detsembrikuu alguses. Juba eelmise aasta võistluse ajal broneerisin selleks aastaks majutuse ära. Kõik on käe-jala juures ja väga hästi korraldatud. Toast saad hommikumantliga otse starti minna ja ujumiste vahepeal end saunas soojendada. Mul tuleb pere alati kaasa elama. Õhtuks oleme valinud mõne teatrietenduse pealinnas. Kultuurne ja sportlik nädalavahetus, mis on kindlasti igal aastal mu kalendris kirjas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *